27 GRUDNIA NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSKIEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Szanowni Mieszkańcy

Miasta i Gminy Wieleń!

 

W tym roku obchody 103 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego będą miały, po raz pierwszy w historii obchodów, charakter państwowy.

Przypominając o tym ważnym wydarzeniu z historii Wielkopolski, przywołujemy nazwiska naszych przodków, skromnych bohaterów, którzy nie bacząc na trudny, zimowy czas, poszli w bój, by walczyć o wyzwolenie Wielkopolski z niewoli niemieckiej. Wielu, za cenę wolności zapłaciło życiem i zdrowiem. Dzisiaj, ze świadków tamtych wydarzeń przy życiu nikt nie pozostał.

Pozostały zdjęcia, dokumenty, liczne opracowania historyczne i filmy, a przede wszystkim pamięć.

Mamy wobec Powstańców Wielkopolskich zobowiązania: czcić ich heroizm, dbać o ich groby i poświęcone im pomniki oraz miejsca pamięci.

APELUJEMY, na obchody rocznicowe wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w dniu 27 grudnia, wywieśmy flagi państwowe i powstańcze. Zapalmy znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich i pod Pomnikami. A w godzinę wybuchu powstania 0 16.40 bijmy w dzwony kościelne, niech zawyją syreny strażackie. Zatrzymajmy się na chwilę w zadumie, dajmy wyraz pamięci i hołdu Tym, którym zawdzięczamy wolność Wielkopolski i przyłączenie prastarych ziem do odradzającej się Polski. Dajmy przykład, nie tylko młodemu pokoleniu, jak kochać Polskę.

 

Z wyrazami szacunku

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk