Z Wielkopolski do Kraju Saary

W ubiegłym tygodniu uczniowie wieleńskiego Liceum i Technikum uczestniczyli w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży na terenie Saarlandu. Tematem przewodnim tygodniowej wymiany była Kulturowa i geopolityczna specyfika regionów pogranicza w XIX i XX wieku. Bazę projektu stanowił ekologiczny ośrodek Spohnshaus w Gersheim.

Pierwszy dzień poświęcony był integracji z grupą młodzieży partnerskiej szkoły BBZ Homburg. Najpierw odbyły się warsztaty łamiące stereotypy. Następnie w grupach uczniowie prezentowali m.in. wzajemne wyobrażenia na temat Polski i Niemiec oraz różnice miedzy młodzieżą polską a niemiecką. Wieczór grupa spędziła na zwiedzaniu XI wiecznego zamku w Kirkel, gdzie wzięła udział w turnieju kuszniczym oraz rycerskiej uczcie.

Kolejne dni wizyty poświęcone były na zwiedzanie najciekawszych miejsc Saarlandu. Uczniowie mieli okazję poznać historię i architekturę stolicy landu – Saarbrüken oraz miasta Saalouis, którego historia ściśle łączy się z królem Ludwikiem XIV oraz wieloletnimi dziejami pogranicza niemiecko-francuskiego. Popołudniami uczniowie w grupach polsko-niemieckich opracowywali plansze informacyjne na temat poznanych zabytków, historii i wybitnych ludzi. Dodatkowym urozmaiceniem pobytu były liczne atrakcje m.in. wspólne przygotowywanie kolacji – specjału lokalnej kuchni. Choć trwało to długo, to warto było na niego czekać, bo połączenie sera, ziemniaków, boczku, pora i musu jabłkowego okazało się bardzo smakowite. W czwartek celem wycieczki był Strasburg – stolica Alzacji nad Renem przepełniona urokliwymi uliczkami, kanałami i mostami. Mimo wietrznej pogody udało się zwiedzić najstarszą część miasta z kościołem Najświętszej Marii Panny – perłą średniowiecznej architektury oraz dzielnicą rybaków i garbarzy tzw. Małą Francję. Strasburg to również siedziba wielu instytucji Unii Europejskiej, dlatego młodzież odwiedziła jedną z nich Parlament Europejski, a w nim m.in. salę plenarną.

Ostatni dzień projektu przeznaczony był na uroczyste podsumowanie wspólnych działań młodzieży. Podczas prezentacji wypracowanych przez uczniów materiałów obecni byli liczni goście m.in. burmistrz gminy Kirkel, dyrektor szkoły partnerskiej w Homburgu oraz dyrektor ośrodka Spohnhaus w Gersheim.

Wymiana, zrealizowana dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, była dla uczniów nie tylko dobrą przygodą, ale także znakomita okazją do przełamania barier językowych. EDU