Nasi partnerzy

We  wrześniu tego roku  powiększyło się grono partnerów Zespołu Szkół w Wieleniu o kolejne firmy z regionu. 27 września zostało podpisane porozumienie z firmą Patria Top sp. z o.o.  i firmą MMJ sp. z o.o. z Wielenia. Patria-Top to firma, która w Wieleniu zaistniała w roku 2004 i zajmuje się produkcją galanterii ogrodowej. Obecnie firma prężnie się rozwija i zatrudnia ok. 200 pracowników. Dzięki przeprowadzonym licznym inwestycjom i modernizacji zakładu firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym z zaawansowanym technicznie i technologicznie procesem produkcyjnym. Jej wyroby osiągnęły wysoki standard jakości i dostępne są na terenie całej Europy Zachodniej. Firma MMJ natomiast zajmuje się produkcją ekologicznego brykietu drzewnego.

Dzięki podpisaniu porozumień o współpracy Nasza młodzież będzie mogła odbywać praktyki zawodowe na terenie zakładu, uczestniczyć w wizytach studyjnych i czerpać wiedzę dotyczącą procesów produkcyjnych i spedycji od fachowców. Wcześniej Zespół Szkół w Wieleniu podpisał podobne porozumienia o współpracy z firmami:   Brenderup (2015) , Thule (2015), Kamex (2016), Timo Com (2016), Kettler (2017). Oprócz naszych głównych partnerów współpracujemy na różnych płaszczyznach także z firmami: Steico, Danex, Joskin, Volkswagen.

Współpraca szkół z pracodawcami przynosi korzyści zarówno szkołom , jak i pracodawcom. Jednak najwięcej zyskuje uczeń, który podczas wizyt studyjnych i praktyk zawodowych a także poprzez kontakt z fachowcami z branży TLS nabywa umiejętności a także ma możliwość na bieżąco poznawania nowych rozwiązań i technologii stosowanych w branży. Partnerzy ZS Wieleń dodatkowo podnoszą kwalifikacje naszych uczniów fundując młodzieży kursy na prawo jazdy kategorii B i C.                                       Nawiązanie współpracy ZS w Wieleniu  z zakładami ułatwia absolwentom zdobycie atrakcyjnej pracy po ukończeniu szkoły, a pracodawcy stwarza możliwość zatrudnienia pracownika kompetentnego, dobrze przygotowanego do pracy w swoim zawodzie. Dodatkową korzyścią dla firm jest także promowanie marki przedsiębiorstwa w otoczeniu lokalnym.

Podsumowując, należy  podkreślić, że współpraca szkół z pracodawcami przynosi korzyści zarówno placówkom oświatowym, jak i pracodawcom. Współpraca taka wpływa na podniesienie  jakości i efektywności nauczania, a w konsekwencji także zwiększa atrakcyjności kształcenia zawodowego. Dziś obydwie strony – i firmy, i szkoły dostrzegają konieczność ścisłej współpracy. Pierwsze mogą dzięki temu znaleźć wśród uczniów najlepszych kandydatów do pracy. Drugie mogą pochwalić się zadowolonymi absolwentami, którzy znajdują pracę, a to dobra rekomendacja dla szkoły.