Żonkilowe pola nadziei

 

HISTORIA PÓL NADZIEI W POLSCE
Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy kwitną – zbieramy fundusze dla Hospicjum, w zamian za datek wręczając ofiarodawcom żonkilową broszkę.

Pola Nadziei są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. W 1998 roku Organizacja MCCC w Edynburgu obchodziła swoje 50-lecie. Przygotowując się do obchodów tej uroczystości mając za patronkę Marię Skłodowską Curie postanowiła zapoznać ze swoją pracą jedno z polskich hospicjów. Kraków jest miastem bliźniaczym z Edynburgiem, zatem Kraków został wybrany, jako miejsce polskiej edycji “Pól Nadziei”. Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum”.

Wiosną 1998 roku w parkach krakowskich zakwitły pierwsze polskie “pola nadziei”. 350 tys. żonkilowych cebulek oraz niezbędną do przeprowadzenia akcji pomoc i wiedzę przekazała Organizacja MCCC.

ZAKWITŁY ŻONKILOWE POLA NADZIEI

Pod hasłem Jeana-Paula Sartre: „Nadzieja jest najcenniejszą towarzyszką życia”,  jesienią zasadziliśmy w różnych miejscach  cebulki żonkili, teraz nadszedł czas ich kwitnienia. Są  symbolem, że nie ma przestrzeni nie do pokonania. Jeżeli człowiek stanie przy człowieku z otwartym sercem i wspierającą ręką, to może dokonać się rozwój radości i barwy uśmiechu. „Pola Nadziei” są czymś więcej niż tylko pielęgnowaniem zasadzonych żonkilowych kwiatów, to zagospodarowanie przestrzeni wypełniających tysiące ludzkich serc, w których kwitnie miłość, dobro i nadzieja dla drugiego człowieka. W każdym z nas jest potrzeba czynienia czegoś dobrego, zaangażowania się w coś więcej niż tylko w pracę, czy szkołę. Wszyscy możemy pomóc, nie tylko lekarz, czy pielęgniarka.

Wolontariusze z ZESPÓŁU SZKÓŁ W WIELENIU zbierają co roku datki na Stowarzyszenie               im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu.