Wakacje czas zacząć …

Wieleń, 2020-06-25

 

 

Szanowni Państwo,

Nauczyciele,

Uczniowie i Rodzice,

 

 

wkrótce rozpoczniemy wakacje – oczekiwany przez wszystkich czas letniego wypoczynku i  wytchnienia od codziennych obowiązków. Pod wieloma względami tegoroczne wakacje będą różnić się od tych, które znamy, podobnie jak inny niż poprzednie był rok szkolny 2019/2020 – zwłaszcza drugi semestr.

Przejście na system zdalnego nauczania było bardzo dużym wyzwaniem. Wymagało to od nauczycieli kreatywności oraz wykorzystania innych niż dotychczas metod dydaktycznych. Z kolei uczniowie musieli przyzwyczaić się do nowego sposobu przekazywania wiedzy i uczenia się. Potrzebne było również wsparcie ze strony rodziców oraz ich współpraca ze szkołą.

Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób nauka przebiegała sprawnie mimo wielu na początku trudności. Wszystkim moim Koleżankom i Kolegom przekazuję wyrazy szacunku i uznania  za pełne zaangażowania oraz profesjonalne podejście do nowych wyzwań zawodowych.

Dziękuję także uczniom za otwartość na nowe sposoby przekazywania wiedzy, a rodzicom za okazaną pomoc. Jestem przekonany że zostaliście dobrze przygotowani do tegorocznych egzaminów zewnętrznych – egzaminów maturalnych i zawodowych. Otrzymaliście upragnione świadectwa promujące do klasy wyższej, wielu otrzymało świadectwo z wyróżnieniem – gratuluję Wam wszystkim. Rodzicom składam podziękowania i słowa uznania!

Zawieszenie zajęć i kształcenie na odległość to niecodzienna i trudna sytuacja,
w szczególności dla uczniów pozbawionych bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami. Jestem przekonany, że wszyscy będziemy czerpać z niej naukę oraz doświadczenie na przyszłość.  Nowe narzędzia, metody pracy i komunikacji, a także umiejętności i kompetencje wypracowane podczas nauki zdalnej pozostaną z nami na dłużej i z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane w procesie nauczania i uczenia się.

Już teraz przygotowujemy się do nowego roku szkolnego. Chciałbym,  aby w wrześniu wszyscy będziemy mogli spotkać się  w szkole w normalnym, stacjonarnym trybie. Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które rodzą się w szkolnych murach. Nowy rok szkolny to nowe zadania i nowe wyzwania do zrealizowania. Kontynuujemy realizację projektów edukacyjnych a przed nami nowy projekt. Projekt który wzbogaci bazę szkoły w nowe pomoce dydaktyczne. Nauka będzie ,,czystą przyjemnością” a jednocześnie uczniowie będą mogli zdobyć nowe uprawnienia kurs nadający uprawnienia do 1kV (30 uczniów), kurs młody Webmaster (15 uczniów), kurs grafiki komputerowej (30 uczniów), kurs obsługi wózka widłowego (16 uczniów), kurs na prawo jazdy kat. B (16 uczniów), kurs na prawo jazdy kat. C+E (5 uczniów) i wiele innych, oczywiście te uprawnienia będziecie mogli zdobyć za darmo. W ramach projektu 55 uczniów zrealizuje odpłatne staże zawodowe. Całkowita kwota projektu to przeszło 900 tyś. zł.

Życzę spokojnego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Chciałbym, aby zbliżające się wakacje pozwoliły na odpoczynek od codziennych obowiązków i dały energię oraz inspirację do pracy w nowym roku szkolnym 2020/2021.

 

Spokojnych i bezpiecznych wakacji

Karol Nowakowski

Dyrektor Zespołu Szkół w Wieleniu