Wycieczka do Warszawy

W ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielopolsk@ 2020 uczniowie Zespołu Szkół w Wieleniu wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. W zwiedzaniu stolicy uczestniczyła czterdziestoosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami.  Uczniowie, biorący udział w wyjeździe, realizują w naszej szkole podprojekty edukacyjne. Należą do nich m.in. Uczniowskie Laboratoria Informatyczne oraz Ligii Przedmiotowe z matematyki, fizyki oraz języka angielskiego.Pierwszego dnia odwiedziliśmy Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Wizytę tę zawdzięczamy uprzejmości Posła na Sejm pana Krzysztofa Paszyka za co składamy serdeczne podziękowania. Kolejnym punktem programu była piesza wycieczka po mieście wraz z przewodnikiem.  Przemierzając ulice, poznawaliśmy historię kolejnych zabytków stolicy. Z Placu Zamkowego udaliśmy się na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symbol bohaterstwa najwyższej miary –  anonimowego poświęcenia życia za ojczyznę.Najważniejszym punktem naszego pobytu w Warszawie było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, niezwykłego ośrodka nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości oraz wspomaganie samodzielnego poznawania świata. Uczniowie zgłębiali prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Własnoręcznie wykonywane eksperymenty pozwoliły zapoznać się z mechanizmami funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń i wielu aspektów otaczającego nas świata.Kolejną atrakcją był przejazd metrem oraz wizyta w głównym gmachu Telewizji Polskiej. Gościliśmy w studiu nagraniowym, gdzie realizuje się m.in. takie programy jak „Jaka to melodia” czy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poznaliśmy tajniki pracy osób przygotowujących audycje telewizyjne związane głównie z wykorzystaniem grafiki komputerowej, światła oraz scenografii. Na koniec zwiedzania na uczestników wycieczki czekało studio „Pytania na śniadanie”. Podsumowaniem wizyty w siedzibie TVP było natomiast muzeum, gdzie zgromadzono pamiątki z początków funkcjonowania telewizji.Ostatnim punktem dwudniowego pobytu w stolicy był spacer po Łazienkach Królewskich, zwanych „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”. Odpoczywaliśmy obserwując przyrodę oraz zwiedzając perły europejskiej architektury. Wyjazd do Warszawy dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń. Był niezwykle inspirujący i pouczający. Wróciliśmy ze wspaniałymi wspomnieniami i bogatsi o nowe doświadczenia.