Skarby ze strychu – szklane negatywy z Wielenia

W miniony piątek w Auli Zespołu Szkół odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego Skarby ze strychu – szklane negatywy z Wielenia. Wystawa starych, niemal stuletnich fotografii, przyciągnęła tłumy „starych Wieleniaków” i młodych miłośników historii regionalnej. Po oficjalnym podsumowaniu działań projektowych, którego dokonał nauczyciel historii Robert Grzebyta, rozpoczęło się zwiedzanie wystawy, a następnie warsztaty – jak pracować ze starymi zdjęciami, które przeprowadził Wojciech Olejniczak – prezes Fundacji TRES i zawodowy fotograf. Starsi i młodsi mieszkańcy naszego miasta, a nawet goście spoza Wielenia wymieniali się uwagami, historiami które pamiętają z przeszłości, wspólnie odtwarzając na podstawie starych fotografii historie ludzi, miejsc i wydarzeń. Niemal stu zgromadzonych gości trwało w otoczce wspomnień o dawnych dziejach Ziemi Wieleńskiej blisko dwie i pół godziny. Wystawa potrwa jeszcze do piątku, codziennie można ją zwiedzać w godz. od 16 do 18.

Przypomnijmy. W czasie wakacji 2016 roku, Stanisław Wielebski, uczniowska grupa projektowa w składzie Ola Izydor, Aneta Ciosek, Iwona Dyla, Seweryn Tymek oraz nauczyciel Robert Grzebyta rozpoczęli prace porządkowe zbioru pod okiem prezesa Fundacji TRES Wojciecha Olejniczaka. Po oczyszczeniu negatywów oraz wstępnym skatalogowaniu jeszcze udało się zaprezentować pierwsze efekty prac podczas Dni Ziemi Wieleńskiej. Wystawa prezentująca i upowszechniająca odkrycie wzbudziła olbrzymie zainteresowanie mieszkańców oraz zdobyła puchar za najlepsze stoisko „Strefy wyzwalania społecznej energii”. Następna wystawa „Historia zamknięta za szkłem” była hitem pierwszych Targów produktu lokalnego w Wieleniu. Sukcesy te okazały się znakomitą motywacją do dalszych działań, szczególnie na płaszczyźnie pozyskiwania środków pieniężnych na kolejne etapy prac projektowych. Mini grant uzyskany w ramach wieleńskiej Akademii Obywateli, nagroda Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania w ramach konkursu Aktywni Mieszkańcy, czy grant finansowy uzyskany w konkursie na Inicjatywy Kulturalne Mieszkańców Gminy Wieleń „Zmieniaj swoje miejsce” pozwoliły na realizację kolejnych etapów projektu. Sukcesy historycznych zapaleńców docenił także dyrektor Zespołu Szkół w Wieleniu, który zakupił na potrzeby grupy projektowej profesjonalny skaner. Dzięki temu wsparciu oraz ogromnemu zaangażowaniu nauczyciela i jego uczniów, po wielu godzinach wolontariackiej pracy udało się uratować bezcenne dziedzictwo kulturowe Ziemi Wieleńskiej. Wszystkie negatywy zostały zdigitalizowane i zarchiwizowane, a następnie zabezpieczone przy pomocy profesjonalnych środków archiwizacyjnych. Działania te zostały docenione w mediach lokalnych i ponadlokalnych, a liderzy grupy projektowej wystąpili m.in. w programie Wielkopolska Warta Poznania emitowanym w TVP Poznań. Ukoronowaniem dwóch lat pracy było zawiązanie współpracy ze Stowarzyszeniem Ziemia Wieleńska, dzięki czemu udało się uzyskać środki finansowe od Samorządu Województwa Wielkopolskiego na dokończenie projektu „Skarby ze strychu” – upublicznienie zbioru szklanych negatywów z Wielenia.

Dodatkowo ta historia zapisana na szkle ma zaciekawić młode pokolenie Wieleniaków umacniając ich więź z małą ojczyzną, dla starszych natomiast ma to być znakomita okazja do powspominania i poszukania w pamięci informacji, które pomogą odtworzyć lub rozpoznać uwiecznione na negatywach twarze przyjaciół, członków rodzin, księży, czy sąsiadów.

Warto dodać, iż każdy zainteresowany może odwiedzić stronę szkalnenegatywy.pl, gdzie znajdzie wszystkie zdjęcia w wersji elektronicznej. EDU