^ Na górę

Historia Polski w umysłach współczesnych gimnazjalistów

    Raz do roku gimnazjaliści Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego interesujący się historią sprawdzają swoje umiejętności. Przed tygodniem odbył się jedenasty Powiatowy Konkurs Historyczny, który od tego roku zadomowił się w wieleńskim Zespole Szkół.
    W jedenastej edycji konkursu wzięło udział ponad dwudziestu uczniów ze szkół w Krzyżu, Młynkowie, Trzciance, Drawsku, Rosku i Wieleniu. Tematyka tegorocznej rywalizacji obejmowała czasy nowożytne w Polsce. Kilkumiesięczne przygotowywania do konkursu oraz jego przebieg, miały pomóc młodym ludziom w odpowiedzi na pytanie czy Rzeczpospolita Obojga Narodów musiała przestać istnieć?
    Wzorem lat ubiegłych konkurs przebiegał dwufazowo. Najpierw odbyła się część pisemna, w której trzeba było wykazać się znajomością faktów politycznych, gospodarczych i militarnych, postaci oraz przestrzeni historycznej. Następnie miała miejsce część ustna, w której siódemka finalistów odpowiadała na losowane pytania. Młodzi historycy jak zwykle prezentowali wyrównany poziom, a losy zwycięstwa ważyły się do ostatniej serii pytań. Najlepsi z uczestników otrzymali cenne nagrody dzięki finansowemu wsparciu budżetu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz Banku Spółdzielczego w Wieleniu. Imprezę ubogaciło również trzcianeckie Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka, którego publikacje otrzymali finaliści konkursu oraz ich opiekunowie. Organizator konkursu Robert Grzebyta, historyk w Zespole Szkół, zapowiada, że XII edycja konkursu odbędzie się w nieco udoskonalonej i jeszcze ciekawszej formule.

Laureaci XI Powiatowego Konkursu Historycznego:

    Jagoda Maria Trafas – Gimnazjum w Młynkowie
    Mateusz Zawileński – Gimnazjum w Krzyżu
    Wojciech Kubacki – Gimnazjum w Trzciance
    Jakub Frieske – Gimnazjum w Młynkowie
    Agata Piątek – Gimnazjum w Drawsku

GALERIA