^ Na górę

Spotkanie z podróżnikiem

 31 marca  2015 r. do naszej szkoły zawitał Sławomir Łapawa - podróżnik i katecheta z Dębe, małej miejscowości między Lubaszem a Czarnkowem. Poświęcił nam niezapomniane chwile. Na początku przedstawił ciekawą historię o tym, jak zrodziła się jego pasja podróży. Pokazał, że każdy może spełniać swoje marzenia, które na pozór są niemożliwe do realizacji. Ponadto opowiedział nam o swoich wyprawach, m. in. do Rzymu, Grecji, Tanzanii i Katmandu. Przedstawił  prezentację z własnymi zdjęciami, wykonanymi na safari w Tanzanii. Potem zaciekawił nas swoją opowieścią o tym, jak wspiął się na szczyt Kilimandżaro. Wspinaczka na taką dużą wysokość jest nie lada wyzwaniem. W tym dokonaniu nieważna jest tężyzna lub siła mięśni, ale odporny i wytrzymały organizm. Podczas ostatniej godziny spotkania, pan Sławomir pokazał niezwykle ciekawe pamiątki ze swoich podróży, m. in. obraz Matki Boskiej z motylich piór oraz maskę z Katmandu, przedstawiającą tamtejsze bóstwo. Zabawiliśmy się także w pokaz mody, dotyczącej wielu zakątków świata. Warto dodać, iż w trakcie pobytu pana Łapawy uczniowie mieli możliwość obejrzenia ponad 100 zdjęć, które zaskakiwały profesjonalizmem i ciekawym ujęciem sytuacji. Na zakończenie wszyscy wraz z podróżnikiem Sławomirem Łapawą zebraliśmy się do wspólnej fotografii, w celu uwiecznienia tego interesującego wydarzenia.

GALERIA

Wizyta w schronisku dla zwierząt

Ostatniego marca klasa ITIL i II TL pod opieką Pani Izabeli Mróz odwiedziła schronisko dla bezdomnych zwierząt w Jędrzejewie. Uczniowie zebrali 76 kilogramów karmy, smycze i koce potrzebne psiakom. Podczas wizyty opiekunowie zwierząt oprowadzili  nas po terenie schroniska, dowiedzieliśmy się jak działa opieka nad zwierzętami w naszej gminie, jak wygląda procedura adopcyjna i co dzieje się z psiakami niechcianymi. Obecnie w schronisku przebywa 350 psów. 

 Zachęcamy do adopcji. Nie kupuj przygarnij!

GALERIA

Uczniowie zmagali się z ortografią!

Znawcy polskiej ortografii mieli okazję zweryfikować swoją wiedzę w XV konkursie o tytuł "Mistrza ortografii powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego". ZS w Wieleniu reprezentowali Marta Wygrała i Tomasz Ciesielski. Tegoroczne dyktando dostarczyło uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Kolejne wyzwanie podejmiemy już za rok.

Dobrych praktyk nigdy dość

Transplantacja to życie. W Polsce średni czas oczekiwania na przeszczep narządu wynosi dwa lata. Wielu pacjentów umiera zanim pojawi się szansa na przeszczepienie mogące uratować im życie. Działania, jakie podejmują uczniowie Zespołu Szkół w Wieleniu w ramach kampanii „Drugie życie” mają spowodować wzrost świadomości społecznej w zakresie transplantacji. Chcemy by młodzież „zarażała” oświadczeniami woli swoich krewnych i znajomych. 

Żeby pogłębiać wiedzę na temat donacji narządów i rozpowszechniać ją nie tylko wśród uczniów zorganizowaliśmy otwarte spotkanie dla mieszkańców Wielenia z lekarzem transplantologiem, ze Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, Panem Piotrem Suszczewiczem. Mimo licznych obowiązków, Pan doktor zechciał podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie medycyny. Nie ma bardziej wartościowego źródła wiedzy o transplantacji niż osoba, która własnoręcznie dokonuje przeszczepów. W swojej prezentacji Pan doktor mówił o potrzebie uświadamiania społeczeństwu, czym jest transplantacja, kto może zostać dawcę narządów i jak ważne jest podjęcie przemyślanej decyzji w tej sprawie. 

Zazwyczaj śmierć oznacza przerwanie ciągłości istnienia, jednak transplantacja umożliwia kontynuację życia innym ludziom. Śmierć zawsze jest tragedią, ale oddanie narządów może nadać jej sens, ułatwić rodzinie przeżycie żałoby. Jeśli odpowiednio wcześniej wypełnimy oświadczenie woli i powiadomimy o tym najbliższych, zdejmiemy z nich ciężki obowiązek podjęcia decyzji o przeszczepie w najbardziej traumatycznym dla nich momencie życia. Życie ludzkie jest bardzo kruche, nigdy nie wiadomo czy to właśnie my nie będziemy potrzebować czyichś organów. Dlatego warto zapoznać się z tematem i uczynić ten bezinteresowny, a jakże wielki „dar z siebie”. Aby jednoznacznie wyrazić swoja chęć bycia dawcą po śmierci, warto nosić przy sobie podpisane oświadczenie woli. 

Pan doktor przedstawiał również statystyki dotyczące transplantacji. W Polsce przeszczepia się średnio 16 narządów rocznie w przeliczeniu na milion mieszkańców. W krajach Europy zachodniej liczba ta sięga 20 – 30 (rekordzista to Hiszpania 36). W ubiegłym roku przeszczepiono w Polsce 1076 nerek, 318 wątrób a serc tylko 86. Są to nadal niewystarczające ilości żeby uratować życie wszystkim oczekującym.

Po wystąpieniu gościa uczestnicy spotkania wzięli  udział w konkursie wiedzy na temat transplantacji a Szkolna Drużyna Pierwsze Pomocy Przedmedycznej przygotowała pokaz akcji ratunkowych. Liczymy na to, że oglądający dojdą do wniosku, iż nie warto zabierać narządów do nieba – tam nie są nam potrzebne. 

 

GALERIA