^ Na górę

Błękitna szkoła

Realizując potrzeby poznawcze naszej młodzieży zorganizowaliśmy wycieczkę promową do Skandynawii. To już kolejna nasza wyprawa promem. Wycieczka miała charakter studyjny, jej głównym celem było poszerzanie kompetencji uczniów, poznanie kultury i historii skandynawskich sąsiadów oraz poznanie portowego miasta Nynäshamn. Miasto położone jest 60 km od Sztokholmu. Jego główną atrakcją turystycznymi jest wzniesienie, na którym znajduje się kościół protestancki z 1930 roku, z którego rozpościera się widok na zatokę i najpiękniejszy archipelag świata.
Nasza wycieczka rozpoczęła się w Gdańsku, co było okazją do zwiedzenia Trójmiasta.W Gdańsku spacerując ul. Długą widzieliśmy Złotą i Zielona Bramę oraz Fontannę Neptuna i Bazylikę konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wspaniałą atrakcją była wizyta w gdańskim Centrum Nauki Hewelianum. Zwiedziliśmy interaktywne wystawy takie jak: Wehikuł czasu, Łamigłówkę, Dookoła świata, Galerię ruchu. Sopot zachwycił nas swoją wizytówką kurortu – molo. Jego część spacerowa jest najdłuższym drewnianym pomostem w Europie. Ostatnim punktem naszej wycieczki była Gdynia - Centrum Nauki Eksperyment oraz Oceanarium.
Szwecja zachwyciła uczniów niepowtarzalnymi widokami oraz architekturą. Jednakże niesamowitą przygodą była już sama podróż promem. Podróż trwała szesnaście godzin, podczas której mogliśmy zobaczyć wybrzeże szkierowe, składające się z tysiąca wysp m. in. Gotlandii, Olandii. Dzięki uprzejmości kapitana promu uczniowie mogli zobaczyć mostek kapitański oraz pokłady samochodowe. Organizator zapewnił uczestnikom wiele atrakcji m. in. seans w kinie, chrzest morski z nagrodami, a wieczorami – dyskoteki.

GALERIA

Tajemnice Wielenia – wyjaśnione?!

W miniony piątek – 17 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie działań w ramach projektu edukacyjnego „Przestrzeń kulturowa Wielenia na dawnych pocztówkach i fotografiach”. Projekt ten został zrealizowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego i Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Poznaniu. Szkolnym koordynatorem projektu był historyk Robert Grzebyta, natomiast z ramienia uczelni opiekę nad nim sprawowali dr hab. Maciej Michalski oraz doktorantka Paulina Grobelna. Celem realizowanego przez uczniów klas akademickich projektu, była próba odtworzenia kilku elementów tajemniczej historii miasta w oparciu o stare pocztówki i fotografie. W ramach pięciu grup projektowych uczniowie zajmowali się dziejami wieleńskiego zamku, głównej ulicy miasta Kościuszki – dawnej Wilhelmstrasse, jego mostów, kościołów i szkół na tzw. Ostrowie. Podsumowanie projektu odbyło się w obecności całej społeczności szkolnej, a dodatkowo uświetnili je swoją wizytą liczni goście, m.in. przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele UAM w Poznaniu, księża proboszczowie miejscowych parafii oraz mieszkańcy Wielenia. Prezentacje uczniów ukazały i wyjaśniły zgromadzonym widzom wiele tajemniczych historii i miejsc miasta.   Podsumowania projektu dokonali wykładowcy Instytutu Historii UAM w Poznaniu dr hab. Agnieszka Jakuboszczak i dr hab. Maciej Michalski, którzy wręczyli uczniom dyplomy potwierdzające udział w realizacji projektu edukacyjnego. Na zakończenie uroczystości można było zwiedzić wystawę okolicznościową dotyczącą Wielenia, przygotowaną przez szkolnych pasjonatów historii i ich opiekuna w szkolnej sali muzealnej.

GALERIA

„Szybcy i wściekli” na wielkim ekranie

15 kwietnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do kina w Poznaniu na film "Szybcy i Wściekli 7". Wycieczce towarzyszyła miła i przyjemna atmosfera. Mamy nadzieję, że już niedługo czeka nas kolejny wyjazd.

Młodzi ratownicy z Wielenia najlepsi w powiecie

15 kwietnia 2015 w Zespole Szkół Leśnych w Goraju odbył się XI Powiatowy Turniej Drużyn Ratowników Przedmedycznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wiedza uczestników była sprawdzana w części teoretycznej oraz praktycznej przez wykwalifikowanych ratowników medycznych. Na trzech stanowiskach pozoracji młodzi ratownicy musieli się wykazać umiejętnościami z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, opatrywania ran, tamowania krwotoków i stabilizacji uszkodzonych kości oraz odpowiednią reakcją na wypadek samochodowy. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, iż wszystkie pozorowane sytuacje były przedstawione bardzo realistycznie. Rywalizację zwyciężyła, bezkonkurencyjna tego dnia, drużyna Zespołu Szkół w Wieleniu. Drugie miejsce zajęło Liceum Ogólnokształcące w Trzciance, a  trzecie Prywatny Zespół Szkół w Czarnkowie. Jurorzy uhonorowali również wyróżnieniami 3 uczniów: Joannę Wojtkowiak z Zespołu Szkół w Wieleniu za najlepiej napisany test oraz Jolantę Łuszcz z Edukacji Lubasz i Krystiana Matusza z LO w Czarnkowie za działania na stanowiskach pozoracji. Każda z drużyn otrzymała upominek, a zwycięzcy wspaniałe nagrody ufundowane przez Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki. Nagrody i upominki wręczali uczestnikom wicestarosta Jacek Klimaszewski oraz dyrektor szkoły Albert Tabaka.
Zasadą turnieju jest jego organizacja przez zwycięzcę, co oznacza, iż w 2016 roku odbędzie się on, na terenie Zespołu Szkół w Wieleniu.

GALERIA

Koncert w ramach kampanii Drugie życie

W miniony czwartek, 9 kwietnia, w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury Strzelnica w Wieleniu, odbył się koncert promujący kampanię Drugie życie.  Gościem  koncertu był  pan Marcin Kaczmarowski, który od roku żyje z przeszczepioną nerką. Jego historia bardzo poruszyła zebranych. Zaczęło się niespodziewanie – z silnego, zdrowego mężczyzny nagle stał się osobą nieuleczalnie chorą. W trakcie trwania choroby zmuszony był poddawać się dializowaniu otrzewnowemu a potem wielu innym zabiegom, przygotowującym do transplantacji. Dzięki ofiarności dawcy Pan Marcin zyskał największy dar - nowe życie. Dziś wrócił już do niemal pełnej sprawności i wspiera akcję promującą oświadczenia woli, bo najlepiej wie, jak ogromne znaczenie ma świadomość społeczeństwa w tej kwestii. Traumatyczne przeżycia związane z chorobą i oczekiwaniem na przeszczep uświadomiły panu Marcinowi, jak ważna w życiu jest empatia i pomoc bliźnim. Są sytuacje, kiedy możemy liczyć wyłącznie na bezinteresowną ofiarność nieznajomych.
    Po poruszającym spotkaniu  dla zebranych zagrał zespól Loffluck, złożony głównie z uczniów Zespołu Szkół w Wieleniu oraz zespół rockowy FREE Life. Młodzież wprowadziła słuchaczy w łagodny nastrój śpiewając covery znanych światowych przebojów muzyki pop. Potem nastąpiło mocne uderzenie rocka i cudowna interpretacja poezji Edwarda Stachury w utworach FREE Life. Każdy uczestnik koncertu otrzymał oświadczenie woli i mamy nadzieję, że wyszedł z refleksją na temat dawstwa narządów.

GALERIA